Csapat Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Hadszat
 
Hires nmet emberek
 
Alakulatok
 
Szemetek...
 
Luftwaffe

A KEZDETEK

Mikor 1923-ban von Seeckt tbornok benyjtotta indtvnyt az nll Nmet Lgier megalaptsa cljbl, mg senki sem gondolhatta, hogy mennyire illeni fog a Luftwaffe-ra a „porbl lettnk porr lesznk” monds. Az I. Vilghborbl vesztesknt kikerl, a versailles-i bkeszerzds terheitl sjtott, gazdasgi s trsadalmi mlyponton lv orszgban nekiltni tkpes lgiert fejleszteni nem kis feladat volt. Termszetesen rendelkezsre lltak a hagyomnyosan fejlett nmet ipar kivl szakemberei, a klnbz replgpgyrak tehetsges fejlesztmrnkei s a hbor utn helyket, feladatukat keres katonatisztek is, m mg gy is szinte lehetetlennek ltszott, hogy Nmetorszg belthat idn bell az antant llamok lgi haderivel versenyezni tudjon.

Az egyre inkbb mozgold Nmet Nemzetiszocialista Prt tagjai azonban komolyan gondoltk, hogy revansot vesznek a csszri Nmetorszg legyzin, melyhez minl elbb egy ers lgier szksgeltetik. A rendkvl tehetsges s megfelelen gtlstalan Erhard Milch kerlt a lggyeket irnyt hivatalok lre s haladktalanul megkezdte a majdani „vilgver” Luftwaffe alapjainak lerakst. Ehhez azonban kezdetben csak burkoltan llhatott neki, hiszen a bkeszerzds megtiltotta Nmetorszg szmra a katonai repls minden formjt. A httrben, rejtve vgzett technikai fejlesztsek mellett a legfontosabb a kivl szemlyi llomny kialaktsa volt, melyhez a szmos kisebb lgitrsasg sszeolvadsval ltrejtt Lufthansa nyjtott segtsget. Az egyre bvl vonalhlzattal rendelkez lgitrsasg (melynek vezetje szintn Erhard Milch volt) sszegyjttte az els vilghbors volt katonai piltkat s befogadta a gombamd szaporod vitorlzrepl klubokbl kikerl fiatal piltanvendkeket.

 

A Lufthansa lgitrsasg Focke-Wulf FW-200 Condor tpus replgpe.

Fot: id. Temesvri Jen

Mikor az Adolf Hitler vezette nci prt 1933-ban maghoz ragadta a hatalmat egy technikailag dinamikusan fejld, kivl szakemberekkel s piltkkal rendelkez nmet repls let alakult ki Nmetorszgban. A nemzetiszocialista prt egyik alapt tagjaknt szmon tartott Hermann Gring (aki maga is els vilghbors vetern pilta volt) miutn lggyi miniszter lett mr egy biztos alapra ptkezhetett. A bkeszerzdst nyltan megszegve nagyarny fegyverkezsbe kezd orszgban risi hatalommal rendelkez, tiszteli ltal csak „Vasembernek” nevezett Gring mindent biztostott, ami a Luftwaffe gyors fejldshez kellett. Pnz, infrastruktra, szakkpzett munkaer s teljes politikai tmogats segtsgvel kivl replgp-tervezk egsz sora munklkodott ebben az idszakban, hogy a szp lassan krvonalazd, elkerlhetetlennek ltsz hborban a nmet lgier tkpesen szolglhassa a visszavgs lzban g orszg rdekeit.

 

A II. Vilghborban a Luftwaffe „igslova” volt a Junkers Ju-52-es szlltgp.

Mikzben az egykori gyztesek sajt mltbli sikereiktl elvakulva mtottk nmagukat s szvetsgeseiket a nmet replgpek s piltk sorra nyertk a klnbz replversenyeket s dntttk meg a teljestmny rekordokat. Az utasszlltnak vagy postagpeknek lczott, valjban bombzknak kszl Dornierek, Heinkelek s Junkersek gyorsabbak voltak, mint a szolglatban ll akkori vadszgpek tbbsge. A sport s tragpeknek kszl, alsszrnyas konstrukcij Messerschmittek, Focke-Wulfok s Aradk pedig a ksbbi vadsz s kikpzgpek egsz generciinak alapjait jelentettk.

FELKSZLS A HBORRA

A Hitler fmjelezte nci prt a hatalomtvtel utn hamarosan annyira megersdtt, hogy elkezdhette megvalstani valdi cljait. A gazdasgi letet fokozatosan a hadiipari cloknak megfelelen alaktottk t, a trsadalmat teljesen militarizltk, mikzben eredmnyes s egyre agresszvabb klpolitikt folytattak. A Rajna-vidk megszllst a nmetajk Ausztria annektlsa s a Csehszlovkihoz tartoz Szudta-vidk elfoglalsa kvette, mikzben a vilg ttlenl llt. Ksve kezdtek hozz olyan fejlesztsekhez, melyekben a kt vtizeddel eltte srba tiport Nmetorszg mr megelzte ket. gy alakulhatott ki az a helyzet, hogy a spanyol polgrhborban bevetett nmet replgpek ellen nem tudtak azonos technolgiai sznvonalon ll harcigpeket szembelltani. A spanyol polgrhbor volt a Luftwaffe legjobb iskolja, mind a szemlyzetek mind a technika szempontjbl. Ennek ksznheten 1939-ben gy kezdhettk el a hbort, hogy kidolgozott, modern harceljrsokkal rendelkeztek, melyeket harcban kiprblt, kiforrott technikai eszkzkkel, s megfelelen kpzett emberekkel valstottak meg.

A nmet katonai vezetk felismertk, hogy br sok szempontbl eltte jrnak a vilgnak, a majdani ellenfelek szmbeli flnyt s mgttes gazdasgi erejt csak egy gyors, megsemmist erej csapssorozattal tudjk ellenslyozni. Ennek az elvnek megfelelen ksztettk fel a Luftwafft is. Gyors, precz bombavetsre kpes, m viszonylag kis hattvolsg kzepes bombzkbl alaktottk ki a csapsmr ert, melyet nagy tzerej ktmotoros rombolk s frge egylses vadszgpek tmogattak. Feldert, szllt s kikpz gpek egsz sora biztostotta a httrtmogatst az els-vonalbeli harcol alakulatoknak, a kadtiskolk pedig ontottk a szemlyzeteket.

A LUFTWAFFE A II. VILGHBORBAN

A Nmet Lgier szereplst a msodik vilghborban mr knyvtrnyi irodalom dolgozta fel klnbz aspektusokbl vizsglva a harci esemnyeket s a technikai fejldst. Mi pusztn rviden t kvnjuk tekinteni a felemelkedstl a teljes buksig vezet utat.

A „porbl szlet” s a hbor vgre „porr lev” Luftwaffe msodik vilghbors trtnete alapveten kt idszakra bonthat. A hbor els veiben az egsz kontinentlis Eurpt leigz nmet hader egyik legfontosabb elemnek tekinthetjk a lgiert. Lengyelorszg, Norvgia, a Benelux-llamok s Franciaorszg villmgyors legyzse aligha mehetett volna vgbe a megfelelen felptett s alkalmazott lgi hader nlkl. Az elrenyomul nmet pnclos csapatokat a Luftwaffe csapsai ltal megtrt s demoralizlt szvetsges haderk kptelenek voltak feltartztatni. A siker titka a jobb kikpzettsgben, a fejlett technolgiban s nem utols sorban abban rejlett, hogy a Luftwaffe kezdettl fogva a sajt harcmodort tudta alkalmazni, eslyt sem adva az ellenfelek lgierinek, hogy kibontakozhassanak. Amg maradktalanul a villmhbors elkpzelsek szerint vetettk be a lgiert a nmetek, nem akadtak legyzre. A „blitzkrieg” szellemben folyamatosan s agresszvan, mr sajt repltereiken tmadtk a szvetsgesek lgierit, lland bombzsokkal flemltettk meg a polgri lakossgot s a lgi fedezet nlkl marad szrazfldi hadert. Zuhanbombzk puszttottk az utakat s a hidakat, vzszintes bombzk tmadtk a vrosokat s erdtmnyeket, rombolk s vadszgpek gppuskztk vgig a fldn vesztegel szvetsges gpeket, mikzben a szlltgpek ltal clba juttatott ejternys alakulatok diverzns cselekmnyei bntottk meg a visszavonul veszteseket.

 

Az szak-afrikai fronton alkalmazott, sivatagi fests Fieseler Fi-156 Storch futr-, s sebesltszllt replgp.

1940 nyarra a sikert sikerre halmoz Luftwaffe olyan ert kpviselt, ami legyzhetetlennek ltszott. A lgiflottkba szervezett hatalmas armada felsorakozott az utolsknt kitart, ezer sebbl vrz Anglia megtrsre. A brit Home Fleet nyomaszt tengeri flnye miatt azonban szba sem jhetett az addig oly jl bevlt villmhbors hadvisels a La Manche csatornn keresztl. Viszont a hatalmas tzerej csatahajk hatkony lgi-fedezet nlkl rendkvl sebezhetek. A Luftwaffe feladata teht a Royal Air Force kivreztetse lett, mely - ha sikerl - lehetv teszi a flotta elpuszttst s a Brit-szigetek meghdtst. A Gring ltal szemlyesen irnytott nmet lgier teljes elnnal meg is kezdte az jabb feladat vgrehajtst. A hadmveletek elejn, a kontinensen mr sikerrel alkalmazott taktikt kvettk. Tmeges lgi-csapsokkal, szinte percnyi nyugtot sem hagyva az ellenflnek tmadtk a repltereket, harcra knyszertve minden rendelkezsre ll vadszgpet, puszttottk a replgpgyrt zemeket s a kiszolgl ltestmnyeket. Az eredmny nem is maradt el most sem, a RAF ugyanis addig soha nem ltott mlypontra sllyedt, egyre kevesebb bevethet vadszgppel s piltval rendelkezett, mikzben teljes deffenzvba szorult.

 

A II. Vilghborban a nmetek legnagyobb darabszmban gyrtott egymotoros vadszgpe volt a Messerschmitt Bf-109-es. A felvtelen egy korai Bf-109 E-3 vltozat lthat.

A nmetek a gyzelem kszbn azonban elkvettek egy olyan hibt, ami a ksbbiekben megpecstelte a Luftwaffe sorst. Olyan feladatot tztek ki szmra, melyre nem volt alkalmas, idegen szerepkrbe kerlt, s mikzben egyre nagyobb erket vetett be, folyamatosan felrldtt. A korbbi idszakban ugyanis teljes mrtkben az ellensges lgier megsemmistsre koncentrl Luftwaffe elkezdte tmadni az angol vrosokat, llegzethez juttatva a „padlra kldtt”, m a mrkzst mg fel nem ad RAF-ot, amely megersdve mlt ellenfelv tudott vlni a nmeteknek. Az eredeti szerepkrbl kizkken Luftwaffe elvesztette kezdemnyezkpessgt, tbb mr nem tudta rerltetni harcmodort a Brit Kirlyi Lgierre.

Miutn Hitler s Gring beltta a kudarcot, elhalasztottk majd teljesen trltk a partraszlls tervt. A htukban hagyva az elsznt ellensget inkbb kelet fel fordultak, a gyengnek vlt Szovjetuni ellen. Ezen a fronton a Luftwaffe mg megmutatta, mire is kpes, ha arra hasznljk, amire kitalltk. Iszonyatos ervel sjtott le az alacsonyabb technolgiai szintet kpvisel, elavult elvek alapjn vezetett, szemlyi llomnyban is meggyengtett Vrs Lgierre. Az 1939-40-es sikereket felidzve puszttottk el az ellenllsra kptelen szovjet lgiert, mikzben hatkonyan segtettk a szrazfldi hader elrenyomulst. Kihasznlva a meglepets erejt, gy harcolhattak, ahogyan a legjobban tudtak. A baljs jelek azonban mr gylekeztek. Az angliai csata idejn elvesztett gpllomnyt ugyan ptoltk, de az elpusztult szemlyzeteket mr nem sikerlt maradktalanul. Mikzben a hader zme keleten, az egyre hosszabb frontvonalon harcolt, a hitleri birodalom htban jra erre kap RAF kezdett maghoz trni, a vdekezsbl fokozatosan tmad helyzetbe kerlni. A kezdetben inkbb szimbolikus jelentsg tmadsok lassan egyre erteljesebb vltak, tcsoportostsra knyszertve a Luftwaffet, amelynek pedig minden egyes gpre s piltjra szksge volt a vgelthatatlan kiterjeds szovjet fronton. Ez az ermegoszts vgl oda vezetett, hogy a hbor msodik felre a tbb fronton harcol nmet lgier mr egyik fronton sem tudott tt erej lenni.

A Pearl Harbour-i japn tmads utn hadvisel fll ellp USA is megkezdte bizonyos erinek tveznylst Eurpba. A Brit-szigeteket gyakorlatilag egy monumentlis repltrknt kpzeltk el, melyrl kiindulva az angolokkal karltve addig bombzhatjk Nmetorszgot, amg az feladni knyszerl a hbort. A kezdemnyezs lassan teljesen kicsszott a nmetek kezbl, olyannyira, hogy az 1943-as vtl kezdve mr csak sodrdtak az esemnyekkel, de mr nem k irnytottk azokat. A Luftwaffe olyan harc megvvsra lett knyszertve melybl lehetetlen volt gyztesen kikerlni. A mindent elspr tmadsokkal operl, egykor verhetetlen nmet lgier vdekezsre szorult, mikzben az addig biztos htteret ad ipart folyamatosan puszttottk a szvetsgesek. A nmetek hbor eleji fennll technikai s humnerforrsbeli flnyt folyamatosan kiegyenltettk az angolszsz hatalmak, a Szovjetuni pedig hatalmas tmeghadsereg ltrehozsval vlaszolt az t rt agresszira, mikzben technolgiai tren is dinamikusan fejldtt. A hanyatls kezdete minden bizonnyal az angliai csata volt, a Luftwaffe gerince azonban a keleti front mindent felrl anyagcsatjban roppant meg, a vgs csapst pedig az ipari htteret elpusztt angolszsz bombzsok mrtk r.

A hbork sajtossga, hogy felgyorstjk a technolgiai fejldst, melyben a nmetek a hbor utols napjaiig len jrtak. A frontokon kialakult kedveztlen helyzet s a vges gazdasgi potencil mg gyorsabb s hatkonyabb fejlesztseket sztnztt. Az ellenfelek mind inkbb nyomasztv vl szmbeli flnyt a Luftwaffe magasabb sznvonal technikai eszkzk alkalmazsval prblta kiegyenlteni. Harci krlmnyek kztt alkalmaztk a hbor vgn a rakta hajtmves elfog-vadszokat, valamint a sugrhajts bombzkat s vadszgpeket. Olyan technikai sznvonalat rtek el, ami vekkel megelzte a szvetsgeseket, azonban mindez mr ksn valsult meg.

 

A nmet „csodafegyverek” kt pldnya, a Messerschmitt Me-163 Komet s a Messerschmitt Me-262 Schwalbe.

A Luftwaffe a hbor vgt gy rte meg, hogy ugyan a legfejlettebb eszkzket alkalmaz lgier volt, de szmbelileg s a teljes gazdasgi-, ipari httr sszeomlsa miatt potenciljban is vgzetesen meggyenglt. Br a hbor utols napjig harcban llt, az 1945 eleji ktsgbeesett „Bodenplatte-hadmvelet” utn nem tudta rdemben befolysolni az esemnyeket. Az egykoron legyzhetetlennek vlt Luftwaffe a ltrehozival egytt vlt semmiv az elszksdtt orszg romjai alatt.

 
Frontok
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mesterlvsz
 
ra
 
Ltogatk
Induls: 2006-12-24
 
Linkek
 
Partraszlls
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.