Csapat Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Hadszat
 
Hires nmet emberek
 
Alakulatok
 
Szemetek...
 
Erwin Rommel

Erwin Rommel

(1891 - 1944)

Erwin Rommel vezrtbornagy. Jl lthat a nyakban a Lovagkeresztje, valamint a 'Kk Max'-nak beczett Pour le Merite

"Igen mersz s gyes ellenfl ll velnk szemben.
Egy, a hbor vrzivatarbl kiemelked nagy hadvezr"

Winston S. Churchill 1942 janurjban,
a brit alshzban mondott szavai Rommelrl

Alakulatok, amelyekben parancsnok volt
7. pncloshadosztly (1940)
Deutsches Afrika Korps (1941-1943)
B hadseregcsoport (1944)
Legmagasabb elrt rendfokozat
Generalfeldmarschall (vezrtbornagy)
Hadsznterek, amelyeken alakulatval harcolt
Nyugati front: Franciaorszg, Normandia
Dli front: szak-Afrika, Olaszorszg
Fontosabb kitntetsek
Pour le Merite: 1917
Lovagkereszt: 1940. mjus 26.
Tlgyfalombok: 1941. mrcius 20.
Kardok: 1942. janur 20.
Gymntok: 1943. mrcius 11.

Erwin Rommel vezrtbornagy minden bizonnyal a II. vilghbor egyik leghresebb s legnagyobbra becslt nmet tbornoka. A kor kvetelmnyeihez s a forradalmi pnclos hadviselshez val alkalmazkodsa, s kzel sem utols sorban a harctren, az ellensggel szemben tanstott lovagias magatartsa emelte t a legnagyobb hadvezrek kz.
Erwin Johannes Eugen Rommel 1891. november 11-n szletett az Ulm melletti Heidenheim-ben. Mrnk szeretett volna lenni, de 1910-ben belpett a hadseregbe, s a weingarten-i 124. gyalogezredhez kerlt. 1911-ben a gdansk-i tiszti iskolba veznyletk. A kikpzs sorn igen j eredmnyeket mutatott fel, klnsen az joncok kikpzsben talltk klnsen hatkonynak. Ksbbi ellenfelhez, Montgomery-hez hasonlan fiatalon is szokatlan rdekldst mutatott a katonai szervezet legkisebb rszlete irnt.
1914-ben kitrt az I. vilghbor, s Rommel egysge is a frontra kerlt. A 26 ves fhadnagyban ekkor mr megmutatkoztak azok a kpessgek, az a btorsg s hidegvr, amelyek ksbb is jellemeztk t. 1914 szeptemberben Rommel megsebeslt a lbn, amikor lszer hjn bajonettel rohamozott meg hrom francit. A btor tettrt megkapta a II. osztly Vaskeresztet. 1915 janurjban jabb vakmer rajtatst vitt vghez a francia egysgek ellen, amit I. osztly Vaskereszttel jutalmaztak. Ugyanebben az vben egy hegyivadsz alakulathoz kerlt kikpzsre, majd 1916 szn thelyeztk a Krptokba, ahol az osztrk-magyar csapatok segtsgre siet Mackensen lovassgi tbornok hadseregben harcolt a romnok ellen. 1917 mjusban Rommel ismt a nyugati frontra kerlt, majd augusztusban jra a Krptokban tallta magt. Rszt vett a Cosna-hegysgrt vvott harcokban, ahol slyosan megsebeslt. Csak oktberben trhetett vissza egysghez, amely mr az olasz fronton harcolt. A caporetto-i csatban Rommel ezer fs egysge tbb mint 20 000 olasz katont ejtett fogsgba, amirt a fiatal fhadnagy ellptetsben rszeslt, radsul megkapta a lehet legmagasabb nmet katonai kitntetst, a Pour le Merite rdemrendet. Ezutn mg nyugatra veznyeltk, vezrkari tiszt lett egykori wrtenbergi ezrednl, m a hbor hamarosan vget rt.

Az ifj Erwin Rommel

A versailles-i bkedikttum Nmetorszg haderejt 100 000 fben maximalizlta, ezek kzl egy lett Erwin Rommel, akit megtartott a hadvezets, mint kivl teljestmny katont. Az jabb hbor kitrsig Stuttgartban, Drezdban, s Potsdamban llomsozott egysgvel, ill. utbbi esetben az ottani hadi akadmin oktatott. 1929-ben megrta az "Infanterie greift an!" (Gyalogsg tmad! - magyar fordtsban Gyalogsg elore!) cm knyvt, amelyben I. vilghbors lmnyeit, tapasztalatait rja le.
A II. vilghbor kitrsekor, a lengyelorszgi hadjrat idejn Rommel Hitler testrsgnek parancsnoka volt. Ekkor nylt igazn lehetsge megfigyelni a pnclos hadosztlyok sikereinek titkt s a legjabb villmhbors hadviselst. Hitler ezutn megadta lehetsget Rommelnek, hogy egy pncloshadosztly lre kerljn, s nem habozott lni az alkalommal. 1940. februr 15-n Erwin Rommel vezrrnagy a 7. pncloshadosztly parancsnoka lett, noha eddig nem volt gyakorlati tapasztalata a pnclos hadvisels tern.
A Franciaorszg elleni tmads tervben Rommel hadosztlya a Hoth tbornok vezette XV. pncloshadtest alrendeltsgbe tartozott. Az feladatuk volt ttrni a francia vdelmet s villmgyorsan elrenyomulni a La-Manche csatornig.

Rommel vezrrnagy 1940-ben, a 7. pncloshadosztly parancsnokaknt

A tmads 1940. mjus 10-n megindult. 13-n a 7. pncloshadosztly egysgei mr a Meuse-folyn keltek t, majd 21-n elrtk Arras trsgt. Rommel terve az volt, hogy dlrl megkerli Arras-t, majd szakra fordul Lille fel. m eddigre a Szvetsgesek valamelyest magukhoz trtek a kezdeti sokktl, s a brit hadsereg kt pnclos ezreddel (70 harckocsi) ellentmadst ksrelt meg Arras-nl a 7. pncloshadosztly ellen (igazbl az egsz hadjrat sorn ez volt a szvetsgesek egyetlen valamireval pnclos ellentmadsa). Ekkor megmutatkoztak a nmet pnclelhrts hinyossgai, a 37 mm-es lvegek nem brtk kilni a vastag pnclzat Matilda II-es harckocsikat. Rommel vgl a 88 mm-es lgvdelmi lvegeket (FlaK) is a tmad pnclosok ellen fordtotta, amelynek sz szerint kirobban hatsa volt. Ezeket a lvegeket eddig nem hasznltk fldi (pnclozott) clok ellen, de ekkor kiderlt, hogy mg a legersebb szvetsges harckocsik ellen is kivl teljestmnyt nyjtanak pnclelhrtsban. Az ellentmads megakadt, Rommel pedig folytatta az elrenyomulst Abbeville-on s Rouen-en keresztl, majd jnius 10-n Dieppe krnykn elrte a Csatornt. 17-n Cherbourg is megadta magt Rommelnek, jnius 25-n pedig a Franciaorszg elleni hbor vget rt.

Rommel Franciaorszg eleste utn

A hadjrat sorn Erwin Rommel 7. pncloshadosztlya a "szellemhadosztly" nevet kapta, aminek okrl tbbfle varici ltezik. Egyesek szerint mr a hadjrat eltt megkapta ezt a jelzt, mert a feladat nehzsge miatt szmoltak a hadosztly teljes pusztulsval. Msok azt mondjk, hogy a villmgyors elrenyomulsuk miatt ragadt rjuk ez a nv, ismt msok szerint az rlt rohamban legtbbszr mg a fhadiszlls sem tudta, hol tartzkodik pontosan Rommel a pnclosaival. A vezrrnagynak amgy is szoksa volt, hogy a frontvonalbl irnytsa az tkzetet, amivel katoni rszrl a legmlyebb csodlatot s tiszteletet is kivvta, feletteseit viszont kis hjn az idegsszeomlsba hajszolta. Felesgnek azt rta, hogy a francia hadjrat egy "villmtra volt Franciaorszgban".
Rommel-t a sikeres hadjratrt kitntettk a Lovagkereszttel, majd 1941 elejn altbornaggy lptettk el. Br eddig is rendkvli hrnvnek rvendett a hadseregen bell, megcsillant eltte lete lehetsge, hogy a leghresebb nmet tbornokk vljon. 1940-ben Mussolini megtmadta az angolokat Egyiptomban, m a jval fegyelmezettebben harcol s korszerbb eszkzkkel elltott brit erk meglltottk a tmadst, s elkezdtk visszazni az olaszokat Lbiba. A Duce flt, hogy az egsz lbiai gyarmatt elveszti, ezrt segtsget krt a Fhrertl. Hitler 1941. februr 12-n Erwin Rommelt bzta meg az olaszok megsegtsre kldend Deutsches Afrika Korps (Nmet Afrika Hadtest, DAK) vezetsvel. Ez rendkvli lehetsgnek addott, hiszen a hamarosan kitr Szovjetuni elleni konfliktusban Rommel valsznleg csak egy lett volna az ott harcol sok tbornok kztt, ezen a hadszntren viszont ki tudta bontakoztatni tehetsgt.

Rommel s tisztjei Tripoli kiktjben, 1941

A "Sivatagi rka"

Februr 14-n mr meg is rkeztek az els nmet egysgek Tripoli-ba (az 5. knnyhadosztly), amelyet ksbb, mjus elejn kvetett a 15. pncloshadosztly. A megrkezs utn Rommel rgtn a sajt kezbe vette az irnytst. Habr elvileg az olasz parancsnoksg alrendeltsgbe tartoztak, Rommel rjtt, hogy a demoralizlt s dzkod olaszok csak htrltatnk a terveiben. Villmgyors tmadsokkal visszaverte a meglepett briteket, visszafoglalta Cyrenaica terlett, Benghazi-t, Bardi-t, s Solum-ot. Tobrukot ktszer is ostrom al vonta, bevennie azonban nem sikerlt. Ellenben slyos harcokat vvott a britekkel a Halfaya-hgnl s Sollum-nl. Wavell tbornok ellentmadst ugyan sikerlt Rommelnek visszavernie, de a harcok utn mindkt fl kimerlt, ezrt vdelemre rendezkedtek be a front mindkt oldaln, s megkezddtt a kszletek feltltse.

Rommel 1941-ben Sollum-nl. A mgtte ll katona a sapkjn lv rzsaszn Waffenfarbe (fegyvernem szn) tansga szerint a pnclosokhoz tartozik

Ezekben a harcokban tett szert Erwin Rommel legends hrnevre, valamint a "Sivatagi rka" becenvre. Ugyanis az afrikai hadvisels teljesen ms volt, mint addig brmi a II. vilghborban. Egyetlen t vezetett vgig a sivatagon, a Via Balbia. Nem voltak termszeti akadlyok, civil lakossg is csak elvtve, a mozgsi szabadsg gyakorlatilag vgtelen volt. A kzs ellensg pedig maga sivatag volt, amely ellen mindkt oldalnak kzdenie kellett.
A sivatagi hbor taln ppen emiatt volt teljesen lovagias, "riemberekhez mlt". Ez persze nem azt jelenti, hogy kt ellensges feldertegysg nem ltte egymst halomra, ha sszetallkoztak, hanem pldul azt, hogy a hadifoglyokkal szinte "si bartsggal viseltettek", atrocitsok pedig egyltaln nem voltak. A kt hadvezr is szinte tiszteletet tanstott egyms irnt. Rommel gyakran gy jellemezte Wavell-t, mint "katonai gniuszt", s kivl parancsnokot (holott valjban a kpessgei messze alulmaradtak a nmet hadvezrrel szemben), Wavell pedig a maga rszrl elkldte Rommel felesgnek a tbornokgrl tartott eladsai egy pldnyt a kvetkez szveggel: "egy btor, lovagias s gyes ellenfl emlkre". Ksbb mg maga Churchill is elismeren nyilatkozott a nmet parancsnok kpessgeirl!

Erwin Rommel a 'Greif' (Griff) becenev Sd.Kfz. 250-esben

Ez az angol-nmet "lovagias hbor" egybknt nem elszr nyert trt a II. vilghbor folyamn, az 1940-es angliai lgicsata kezdeti szakaszban (a Kanalkampf idejn, illetve amikor mg nem kezddtt meg az angol vrosok szisztematikus bombzsa) is tiszteltk s becsltk egymst az angol s a nmet replsk. St, ksbb Adolf Galland, a nmet sz s a nmet vadszlgier ksbbi parancsnoka ssze is bartkozott Douglas Bader-rel, a mlbbal rendelkez angol sszal, utbbi fogsgba esse utn. Galland mg azt is kieszkzlte, hogy egy angol gp ledobhasson egy j mlbat foglya rszre, st mindennek a tetejbe mg azt is megengedte, hogy Bader beljn a legends nmet repls sajt Me 109-esbe!
Ez a fajta magatarts ksbb, a Keleti fronton elkpzelhetetlen lett volna!
Visszatrve Rommelhez, Afrikban is megtartotta a szokst, hogy a frontvonalbl vezesse az tkzetet. Tisztjei s katoni blvnyoztk. Precizitsa nem ismert hatrokat, olykor mg a 88 mm-es lvegeket is sajt kezleg lltotta be, amelyeket a mr emltett franciaorszgi tapasztalatok alapjn fleg pncltr feladatokra hasznlt. A DAK egysgek s harckocsik szmt tekintve gyakran volt htrnyban a britekkel szemben, de Rommel stratgiai rzknek, hadicseleinek (Lbiba megrkezve rgtn makett-harckocsikat pttetett a britek megtvesztsre) s hadvezetsnek ksznheten (egysgeit sszefogva tartotta, illetve kihasznlta a hatalmas sivatagban val manverezhetsget, hogy az ellensg szrnyain vagy hts vonalain thessen rajta) gyakran sikerlt fellkerekednie a tlervel szemben. 1941-ben az angolok megprblkoztak egy merben "sportszertlen" akcival (ami tlk azrt szokatlan), s egy SAS (Special Air Service) kommands egysg ledobsval megprbltk meggyilkolni Rommelt. A tmads kudarcba fulladt, ugyanis a tbornok nem is tartzkodott a kzelben, a kommandsokat pedig foglyul ejtettk.

Rommel, nyakban a Lovagkereszt tlgyfalombbal, s a Pour le Merite Rommel elmlkedik

1941 decemberre a britek rengeteg hadi felszerelst s egysget halmoztak fel, mg a nmet erk utnptlst viszont a mltai brit tmaszpontrl kiindul tmadsok eredmnyesen ritktottk, s ami vgl elrt Afrikba, annak is igen nagy utat kellett megtennie a hossz utnptlsi vonalak miatt. Rommel haderejt eddigre mr kiegsztette a 21. pncloshadosztly, az 5. knnyhadosztly helybe rkez 90. knnyhadosztly, valamint az olasz egysgek.
A Wavell helyre kinevezett Auchinleck tbornok, valamint a 8. hadsereg j parancsnoka, Ritchie tbornok, mr hatkonyabban hasznltk erejket a DAK ellen, s sikerlt is felmentenik Tobrukot, s kiknyszertenik a nmetek visszavonulst a Gazala-i llsokhoz, majd mg tovbb. Azonban mindezek kzben igen slyos vesztesgeket is szenvedt a brit hadsereg, Rommel azonban a visszavonuls kzben meg tudta rizni erinek nagy rszt. Churchill gratullt Ritchie-nek, de hamarosan a nmeteken volt a tmads sora. A nmet Luftwaffe s az U-Boot-ok megkezdtk a tmadsokat Mlta ellen, s ezltal az utnptls mr nagyjbl zavartalanul ramlott az Afrika Korps tborba.

Rommel s stbja az llsokat szemlli

Rommel 1942 janurjnak vgn lendlt tmadsba, s februrban Cyrenaica terlete mr ismt az v volt, a briteket pedig visszazte a Gazala-vonalig. Itt ismt feltlttte magt mindkt hader utnptlssal, majd mjus 26-n Rommel ttrte a Gazala-vonalat, jnius 21-n pedig bevette Tobrukot.
Tobruk bevtele Rommel egyik legnagyobb sikere volt, a britek (s Churchill) szmra pedig az egyik legnagyobb csaps. A sikert ismt a "Sivatagi rka" fondorlatos taktiki hoztk meg. Jnius 19-n egy kis csoporttal tmadst intzett, a tbbi egysge pedig elvonult Tobruk mellett, mintha az egyiptomi hatr fel tartannak, mint annak idejn 1941-ben. jszaka azonban visszafordultak, s meglepetsszer tmadst intztek a vros ellen.
Hitler tbornaggy lptette el Rommelt (49 vesen lett Nmetorszg legfiatalabb tbornagya), de erstst nem kldtt. Mussolini is csak pardzni rkezett Afrikba. El-Alamein-nl azonban megllsra knyszerlt a DAK, itt a britek utols mentsvrknt vdelemre rendezkedtek be, s risi tartalkokat halmoztak fel. Ekkor mr a segtsgknt rkezett amerikai Sherman harckocsik is rendelkezsre lltak. A brit fparancsnok pedig a rettenthetetlen Bernard Law Montgomery lett, aki megfogadta, hogy visszaveri Rommelt.

A frissen ellptetett Rommel vezrtbornagy, kezben a marsallbottal

A sivatagi hadvisels mg a fitt Rommelt is megviselte 1942 szre, s betegszabadsgra kellett vonulnia Eurpba. Rommel tvolltt hasznlta ki Montgomery, s oktber 23-n elsrpr tmadsba lendlt, november 4-n pedig ttrte a nmet vonalakat. Rommel visszatrse sem segtett a nmetek helyzetn, az egyetlen amit tehetett, hogy kiadja a visszavonulsi parancsot (Hitler s Mussolini tiltakozsa ellenre). A helyzetet slyosbtotta, hogy november 8-n a Szvetsgesek partraszlltak szak-nyugat Afrikban (Torch-hadmvelet), gy a tengelyhatalmak harapfogba kerltek. Ha meg akartk tartani Afrikt, valban nem maradt ms lehetsgk, csak a visszavonuls.
Ezt a tbb mint 2500 km-es visszavonulst Tuniszig azonban mesteri mdon hajtotta vgre Rommel, hadserege maradkval llandan kisiklott a 8. hadsereg szortsbl, st utvdjeivel folyamatosan zaklatta azt. Montgomery egyszeren nem volt kpes elvgni a nmetek tjt, s a Panzerarmee Afrika vgl egyeslhet az idkzben megrkezett von Arnim vezrezredes 5. pnclos hadseregvel Tunziban 1943 elejn. Itt mg Rommel rszt vett lete utols afrikai pncloscsatjban a Kasserine-hgnl, felavatta az eurpai hborban jonnan rsztvev amerikaiakat, majd visszatrt Eurpba, ahol Hitlert krlelte, engedje vissza Afrikba, hogy osztozhasson serege sorsban. A Fhrer azonban mrcius 11-n a gymntok ktmnyt adomnyozta Rommel Lovagkeresztjhez, s regenerldni kldte.

A tbornok parancsokat oszt

Hitlernek fogalma sem volt a hadi helyzetrl, nem vette szre, hogy hadseregnek a napjai meg vannak szmllva Tunziban. 1943. mjus 13-n von Arnim 200 000 katona ln letette a fegyvert, s az afrikai front megsznt.

Normandia

Rommel ezutn rvid ideig Olaszorszgban szolglt, majd 1943. december 31-n Franciaorszgba helyeztk t a normandiai B hadseregcsoport lre, Gerd von Rundstedt tbornagy parancsnoksga alatt. Mindketten szmtottak a vrhatan hamarosan bekvetkez Szvetsges invzira, de a vdelmi terveik klnbztek. Rundstedt a szrazfld belsejben llomsoztatta volna a pnclos egysgeket, s csak akkor rendelte volna harcba ket, ha a partraszlls tnye mr biztos. Rommel azonban mg emlkezett a Szvetsgesek szak-afrikai partraszllsra, s gy vlte, hogy csak a parton lehet meglltani ket, klnben minden elveszett. A tartalkok mozgst gyis meghistan a Szvetsges lgiflny. De azt is ltta, hogy Hitler gigantikus Atlanti Fala is csak fantazmagria, ezrt minden szksges lpst megtett, hogy a sajt partszakaszn biztostsa a vdelmet. Hitler vgl sszertlenl megosztotta a pnclos erk irnytst, amit pedig egyik tbornok sem kvnt. Radsul a legtkpesebb hadosztlyokat invzi esetn is csak az kln engedlyvel lehet harcba indtani.

Rommel a B hadseregcsoport parancsnokaknt Normandiban Rommel vezrtbornagy

1944. jnius 6-n indult meg a Szvetsges invzi, s akrcsak El-Alamein-nl, Rommel ezen a napon sem tartzkodott a helysznen (a felesge szletsnapjra hazautazott Nmetorszgba). Az amerikaiak s az angolok szrny harcok sorn, de megkapaszkodtak a parton, a pnclos tartalk pedig ksve indult, s a Szvetsges lgitmadsok valban htrltattk a vonulst, ahogy Rommel hamarabb megjsolta. Radsul a Vrs Hadsereg is tmadsba lendlt keleten. Rommel tbornagy szmra egyrtelmv vlt, hogy a veresg immr elkerlhetetlen, hsi kitartsukkal maximum az idejt tudjk elodzni. A bizalma is megcsappant Hitlerben, aki cserbenhagyta pnclos hadseregt Afrikban, s ostobn mrte fel a helyzetet Franciaorszgban.
Jlius 17-n Rommel gpkocsijt brit vadszreplk tmadtk meg, a tbornagy pedig slyosan megsebeslt. Ezzel Rommel befejezte a harcot Nmetorszg oldaln, tbbet nem tehetett a veresg elodzsrt.
Hrom nappal ksbb, jlius 20-n Claus von Stauffenberg ezredes bombamernyletet ksrelt meg Hitler ellen. A mernylet sikertelenl zrult, a Gestapo pedig azonnal megkezdte a szlak felgngyltst. A nyomozs sorn elhangzott Erwin Rommel neve is.

Erwin Rommel Rommel tbornagy

Rommel pontos szerepe a mernyletben a mai napig tisztzatlan. Ami biztos, hogy szemlyesen nem vehetett benne rszt, hiszen a srlse utn a krhzban lbadozott. Kezdetben tmogatta Hitlert, hiszen a nmet np megmentjt ltta benne (mint oly sok nmet), de amint a sajt brn rezte a Fhrer kznyt a katoni irnt, a feleslegesen hozott vrldozatokat, a valsgtl elrugaszkodott parancsokat, fokozatosan kibrndult Hitlerbl. 1944-ben egyszer szemlyesen r is krdezett Hitlernl, hogy hogyan kpzeli el a hbor folytatst, de az durvn letorkolta t. Ezenfell katonai eskje is kttte t, amit Hitler nevre kellett letennie, mint minden nmet katonnak. Egynisgbl s jellembl kvetkezen ellenzett mindenfle konspircit, a legtbb amit tehetett, hogy prblta Hitlernek levzolni a vals helyzetet, megmutatni, hogy a hbort nem nyerhetik meg.
Msfell viszont tudnia kellett a szervezkedsrl, radsul az sszeeskvk t magt is prbltk bevonni (st, a mernylet utn pont Rommelt szntk Hitler helyre, vagy a vezrkari fnk posztjra lltani). De ltta, hogy Hitlerrel Nmetorszg a totlis pusztuls fel halad, s ez gy semmikppen sem mehet tovbb. A vezrtbornagy br elutastotta az aktv rszvtelt, de hallgatlagosan tmogatta a szervezkedket, s meggrte hogy igyekszik majd meggyzni a Fhrert, hogy nzzen szembe a valsggal. Az sszeeskvk nem tudtk, hogy a Szvetsgesek mr megllapodtak abban, hogy a hbort Nmetorszg teljes veresgig folytatjk, Hitlerrel vagy nlkle.
Amikor a nyomozs sorn felmerlt Rommel neve, mg mindig az orszg leghresebb s legmegbecsltebb tbornoka volt. Nem lehetett csak gy, minden feltns nlkl elfogni s kivgeztetni. Hitler gy rezte, tartozik annyival a vezrtbornagynak, hogy felajnlja neki a lehetsget, kvessen el ngyilkossgot, ez esetben a neve titokban marad a szervezkedssel kapcsolatban, s a csaldjt is megkmlik.
Oktber 14-n Burgdorf s Maisel tbornokok megltogattk Rommelt az otthonban, k hoztk el neki a Fhrer ultimtumt, valamint a gyorsan l mrget (Rommel azt mondta nekik, hogy attl tart, nem bnik elg biztosan a pisztollyal). A tbornagy pr perc gondolkodsi idt krt, majd elbcszott a csaldjtl, s elhajtott a kt tbornokkal.

1944. oktber 14-n kt tbornok ltogatta meg Rommelt a hzban, ezzel eldlt a tbornagy sorsa

Hamarosan meglltak, s Erwin Rommel bevette a mrget, a katonhoz mltbb hallt vlasztotta. Miutn meghalt, a sofr l helyzetbe tmasztotta a holttestt, s visszatette a fejre a leesett sapkjt, gy adva meg a vezrtbornagynak a tiszteletet.
A hivatalos kzlemny szerint a III. Birodalom hs katonja abba a fejsrlsbe halt bele, amit a jliusi repltmads sorn szerzett. Hitler ltvnyos temetst rendezett a tbornagynak, az zvegynek pedig lszent mdon rszvttviratot kldtt. A Fhrer betartotta az grett, a hbor vgig titokban maradt, hogy Rommelnek kze volt a mernylethez.

Erwin Rommel temetsi ceremnija

Erwin Rommel vezrtbornagy valban megtestestette mindazt a btorsgot, lovagiassgot, remek taktikai kpessgeket, amelyekkel jellemeztk t, mg ellenfelei is. A hbor vres borzalmban egy olyan katona , aki tbbre hivatott, mint egy megblyegzett nci gyilkos. Rossz idben, s rossz helyre szletett, ha netn az cen tlpartjn ltta volna meg a napvilgot, ma taln kint fggene az arckpe a West Point-on, s az rmesterek, hadnagyocskk taln arrl brndoznnak, hogy olyanok legyenek mint .
A hbor utn Rommel felesge, Lucie-Maria Rommel s egykori afrikai vezrkari fnke, Fritz Bayerlein, rendszereztk s kiadtk Rommel paprjait s jegyzeteit, ez alapjn rdott a "Hbor gyllet nlkl" (Krieg ohne Hass) cm knyv. 1995-ben, a hbor befejezsnek 50. vforduljra egy vastag nagy alak knyv jelent meg, amelyhez Rommel, Montgomery, s Eisenhower, a hrom nagy hadvezr fiai kzsen rtk az elszt. Mindkt knyv magyarul is megjelent.

Erwin Rommel, 1891-1944

 
Frontok
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mesterlvsz
 
ra
 
Ltogatk
Induls: 2006-12-24
 
Linkek
 
Partraszlls
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.