Csapat Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Hadszat
 
Hires nmet emberek
 
Alakulatok
 
Szemetek...
 
Adolf Hitler

Adolf Hitler (Braunau am Inn, Ausztria, 1889. prilis 20.–Berlin, 1945. prilis 30.) nmet kancellr 1933-tl s „Fhrer” (vezr) 1934-tl hallig, a Nemzetiszocialista Nmet Munksprt (nmetl Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei vagy rviden NSDAP), ismertebb nevn a Nci Prt vezetje.

A vilgtrtnelem legnagyobb jelentsg s legnegatvabb megtls vezeti kz tartozik. Nmetorszgban az ltala megalaptott III. Birodalom (19331945) nemzetiszocialista diktatrja alatt valamennyi ellenzki prtot betiltotta, az ellenzk tagjait pedig ldzte. Ksrlete egy Nagy-Nmetorszg ltrehozsra, elszr Ausztria annexijval (Anschluss), majd Csehszlovkia s Lengyelorszg lerohansval a II. vilghbor kitrsnek egyik f oka volt Eurpban.

Birodalmnak cscspontjn hadigpezete ellenrzse alatt tartotta a kontinens nagy rszt. Kormnya hajtotta vgre a holokausztot, melynek sorn krlbell 6 milli zsid, szlv, cigny s ms nemzetisg vesztette lett. Szndka egy ezer ven t tart birodalom ltrehozsra kudarcot vallott, s a szovjet Vrs Hadsereg ltal krbevett fld alatti bunkerben ngyilkos lett.

Tartalomjegyzk

[elrejt]

[szerkeszts] lete

[szerkeszts] Gyermekkora

A gyermek Hitler
A gyermek Hitler

Adolf Hitler az Osztrk–Magyar Monarchia terletn, 1889. prilis 20-n szletett a Linztl 90 km-re lv fels-ausztriai Braunau am Inn kisvrosban, a nmet hatrtl nem messze. Alois Hitler (18371903) vmgyi tisztvisel s unokahga, egyben harmadik felesge, Klara Plzl negyedik gyermekeknt ltta meg a napvilgot. A hzaspr hat gyermeke kzl csak Adolf s Paula rtk meg a felnttkort.

Apja, Alois Hitler hzassgon kvli gyermekknt szletett s anyjnak vezetknevt (Schicklgruber) viselte egszen 40 ves korig, 1876-ig, amikor is mostohaapja, Johann Georg Hiedler nevt vette fel. A nvvltoztatskor a Hiedler nv betzst minden valsznsg szerint egy hivatalnok vltoztatta „Hitler”-re. Adolf Hitlert ksbb tbbszr rte tmads emiatt – politikai ellenfelei azzal vdoltk hogy valjban nem igazi Hitler, hanem Schicklgruber, br ezt a nevet sohasem viselte, mr szletsekor Hitlernek anyaknyveztk. A szvetsges propaganda is kihasznlta a Adolf apjnak nvvltoztatst mikor a msodik vilghbor alatt Heil Schicklgruber feliratot tartalmaz szrlapokat dobtak a nmet vrosokra.

Hitler nem volt biztos apai nagyapjnak kiltt illeten, m minden valsznsg szerint Johann Georg Hiedler vagy annak ccse, Johann Nepomuk Hiedler volt az.

Alois Hitlernek foglalkozsbl addan csaldjval egytt gyakran kellett elkltznie elszr Braunaubl Passauba, aztn Lambachba, majd Leondingba s Linzbe. A fiatal Adolf ltalnos iskolai vei alatt mg j tanul volt, m hatodikos korban (1900/1901) els gimnziumi vben megbukott s vet kellett ismtelnie.

Hitler ezt ksbb apjval szembeni lzadsknt magyarzta, aki mindenron azt akarta, hogy fia kvesse t a vmtisztviseli plyn, mikzben Adolf valjban fest szeretett volna lenni. Miutn Hitler apja 1903. janur 3-n, 65 ves korban elhunyt, finak iskolai teljestmnye nem javult s vgl 16 vesen, rettsgi nlkl hagyta ott az iskolt.

[szerkeszts] Fiatalkori vei Bcsben s Mnchenben

1905-tl az apja halla utn kapott rvasgi tmogats, valamint az anyjtl s nagynnjtl kapott pnz viszonylag knyelmes meglhetst biztostott szmra.

A bcsi Mvszeti Akadmia felvteli vizsgjn kt alkalommal is megbukott (1907 s 1908) mely rzkenyen rintette, m ezutn sem kezdett jabb munka vagy ms szakma keressbe. Ezt kveten festknt prblt meglni Bcsben, kpeslapokrl msolva festmnyeire ltkpeket, melyeket aztn kereskedk s turistk vsroltak meg. Becslsek szerint krlbell 2000 festmnyt ksztett az els vilghbort megelz vekben.

Hitler Bcsben kezdte magv tenni az antiszemita nzeteket. Bcs ekkoriban nagy ltszm zsid kisebbsgnek adott otthont, akik kzl sokan Kelet-Eurpbl odavndorolt ortodox zsidk voltak. Hatssal volt r ez idben tbbek kzt az antiszemita Lanz von Liebenfels fajelmlete s az olyan antiszemita politikusok agresszv retorikja, mint Karl Lueger bcsi polgrmester, vagy Georg Ritter von Schnerer, a pngermn mozgalom vezetje („Fhrer”-e).

Hitler magv tette az „rja faj” felsbbrendsgbe vetett hitet s azt a nzetet, miszerint a zsidk az rja faj termszetes ellenfelei s Nmetorszg gazdasgi problminak elsdleges okozi. Ez a fajta ideolgia alapozta meg Hitler ksbbi politikai nzeteit. m ez idben mg nem volt aktv politikailag. Kzeli bartja s ezekben az vekben szobatrsa, August Kubizek visszaemlkezsei szerint sokkal inkbb rdekeltk Richard Wagner operi, mint a politika.

Miutn msodszor is megbukott a Mvszeti Akadmia felvtelijn, Hitler kezdett kifutni a pnzbl. 1909-ben egy hajlktalanszllsra kltztt be, majd 1910 elejn egy szegny munksotthon lett az lland lakhelye. ptkezseken dolgozott segdmunksknt, s kpeslapokat festett, gy jutott nmi pnzhez.

1913-ban kisebb sszeg apai rksgnek kzhezvtele utn Mnchenbe kltztt. Itt rdekldse egyre inkbb az ptszet s Houston Stewart Chamberlain rasszista rsai fel fordult, m tovbbra sem tett semmit azrt, hogy szakmt szerezzen magnak. A Nmetorszgba kltzssel egy idre ki tudott bjni az ausztriai hadktelezettsge all, m az osztrk hatsgoknak vgl sikerlt letartztatniuk. Salzburgi orvosi vizsglatt kveten s egy krvny benyjtsa utn engedlyeztk szmra, hogy visszatrjen Mnchenbe. Br az osztrk katonai szolglatot gy el tudta kerlni, 1914. augusztus 16-n a Nmet Birodalom hborba lpst kveten szinte azonnal nkntesknt jelentkezett a bajor hadseregbe.

[szerkeszts] Szakirodalom

Brigitte Hamann: Bcs s Hitler – Egy dikttor tanulvei (Eurpa Knyvkiad, Budapest, 2000.) ISBN 963-07-6733-3

[szerkeszts] Az I. vilghborban

A 16. bajor „List” tartalkos gyalogezred tizedese, szinte a hbor teljes idszaka alatt futrszolglatot ltott el a nyugati fronton. Feladata az ezredparancsoksg s a fronton harcolk lvszrkai kztti zenetek eljuttatsa volt, gyakran slyos tzrsgi- s gppuskatz alatt. 1914 decemberben a Vaskereszt msodik fokozatval tntettk ki. 1916 oktberben az szak-franciaorszgi harcokban sebesls rte a lbn; felplse utn, 1917 mrciusban trt vissza a frontra. 1918. augusztus 4-n megkapta a Vaskereszt els fokozatt.

Felettesei elismerssel nyilatkoztak rla, m bajtrsai kztt nem volt npszer a tisztekkel szembeni kritiktlan hozzllsa miatt, melyet gy jellemzett ksbb, a srpuccsot kvet 1924-es per sorn: „A feletteseket tisztelni, senkinek nem ellentmondani, vakon engedelmeskedni”.

Nem sokkal a hbor vge eltt, 1918. oktber 14-re virrad jjel, egy brit mustrgz-tmads ldozata lett Wervicktl dlre, az ypres-i front kzelben, melynek kvetkeztben tmenetileg elvesztette ltst. Rvid belgiumi kezelse utn a pomerniai Pasewalkba szlltottk. Az ottani krhzban rte a hbor vgnek hre.

[szerkeszts] Weimari Kztrsasg

[szerkeszts] A nci prt korai vei

Az I. vilghbor utn rengeteg kis politikai csoport mkdtt Nmetorszgban. A kormny besgk segtsgvel vlasztotta ki a legveszlyesebbeket. Ilyen besg volt akkoriban Adolf Hitler. Egyszer, mikor a Nmet Munksprt (DAP) gylsn vett rszt, annyira felhbortotta egy elhangzott beszd, hogy elfelejtette, hogy valjban mirt is van ott, s prszor felszlalt az elhangzottak ellen. Ez annyira megtetszett Drexlernek, a prt akkori elnknek, hogy meghvta Hitlert a prtba. Hitler egyre tbb beszdet mondott, s a prt hvei is egyre tbben lettek. (Hitler javaslatra vltozott meg a Nmet munksprt neve Nemzetiszocialista Nmet Munksprtra.) Hitler beszdeiben leginkbb az idegen bevndorlk krtkony hatsrl beszlt. Rendszerint beszdeit lassan, akadozva kezdte el, majd felhergelte magt s a tmeget. Beszdeit olvasva(!) nehz elkpzelnnk, mivel tudta rvenni a tmeget arra, hogy kvessk.

[szerkeszts] A hatalom megszerzse

Beszd kzben
Beszd kzben

Hitler politikai fordulpontja a Nagy Gazdasgi Vilgvlsg sorn rkezett el, amely Nmetorszgot 1930-ban rte el. Az 1919-ben megalaktott demokratikus rendszert a konzervatvok sosem fogadtk el igazn, ugyanakkor a fasizmust ellenezte ez a rendszer. A szocildemokratk s a hagyomnyos parlamenti prtok nem tudtak megbrkzni a vlsg problmival. 1930-ban a Nci Prt hirtelen a viszonylagos ismeretlensgbl 18,3%-ot szereztek s 107 kpviselt a Reichstagban, amellyel msodik legnagyobb prtt vltak.

Hitler a nmet parasztok, hbors veternok, kzposztlybeliek tmogatsra apelllt, akik az 1920-as inflci s a gazdasgi vlsg munkanlklisgnek legnagyobb szenvedi voltak. A vrosi munkssg ltalban kznys volt Hitler nzeteire, gy Berlin s a Ruhr-vidk klnskppen ellensges volt. Az 1930-as vlasztsok kifejezetten buksnak szmtott a jobb-kzp kormnynak, amelyet most egy tbbsgi ellenzk fogadott a Reichstagban.

Mg Brning rendeletei kevs gazdasgi fejldst hoztak, a kormny igyekezett elkerlni az 1932-es elnki vlasztsokat, s abban remnykedtek, hogy nci segdlettel sikerul Paul von Hindenburg elnksgt meghosszabbtani. Hitler elutastotta, s Hindenburg ellen lpett fel az 1932-es elnki vlasztson, msodikknt futva be mindkt fordulban. Tbb mint 35%-ot szerzett az prilisi fordulban.

Hindenburg feloszlatta a kormnyt s jat nevezett ki a konzervatv Franz Papen vezetsvel, amely azonnal j parlamenti vlasztsokat indtott. 1932 jliusban a Nci Prt 230 kpviselt nyertek s a legnagyobb parlamenti prtt vltak a Reichstagban. Mivel a ncik s kommunistk most tbbsget szereztek a parlamentben, egy kzpprti kormny alaktsa lehetetlenn vlt. A Papen kormny bizalmatlansgi indtvnyon, 84%-kal elbukott.

Papen s a Katolikus centrum Prt trgyalni kezdett a ncikkal egy j kormny alaktsrl, de Hitler tl nagy kvetelmnyeket tmasztott: kancellri cmet, s az elnk hozzjrulst, rendkvli intzkedsekhez. gy az ajnlatot elutastottk, s mivel a nci prt a munksok tmogatst nem nyerte el, nhny nci szimpatizns elprtolt. Mivel Papen nem tudott tbbsget szerezni, Hindenburg Schleicher tbornokot nevezte ki, aki azt igrte, hogy tbbsget szerez a szocildemokratkkal, s a disszidens nci frakcival, akiket Strasser vezetett.

Papen meg akarta Hindenburgot gyzni, hogy Hitlert kancellrr nevezze ki, s majd kzben tarjtja. Amikor Schleicher koalcis ksrlete megbukott, akkor a parlament egy jabb menesztst krte, de Hindenburg buktatta, s Hitlert nevezte ki kancellrnak, Papent alkancellrnak. A kabinetnek 4 nci tagja volt, Hitler, Gring, Goebbels s Frick. 1933-ban Hitlert hivatalosan kancellrrr neveztk ki.

Halottak Buchenwaldban a nmet kivonuls utn (1945. pr. 24.)
Halottak Buchenwaldban a nmet kivonuls utn (1945. pr. 24.)

A Reichstag felgyjtsa utn, amelyben a kommunistkat vdoltk, Hitler az llampolgri szabadsgjogok felfggesztst rendelte el. Sok kommunista s szocildemokrata kpviseljelltet brtnbe zrtak, klfldre ldztek. gy a mrciusi vlasztsokon a ncik 43,9%-ot nyertek. A prt tbbsget szerzett a parlamentben a DNVP-vel val koalciban. Hitler a maradk kommunista kpviselket kitiltotta, s gy sikerlt megszavaztatnia az .n. Felhatalmazsi Trvnyt, amely Hitlernek dikttori jogokat adott. A nci kabinet a Reichstag kikerlsvel adhatott ki rendeleteket. A kabinet csak a kancellr ltal engedlyezett rendeleteket adhatta ki, s ez ngy vig tartott volna. Termszetesen a trvnyt ngy v mlva megjtottk.

Ezek utn egy sorozat rendelet kvetkezett, amely minden ms prtot s ellenzki mozgalmat betiltott. Pr hnap alatt Hitler autoriter hatalmat nyert. Hindenburg meghalt 1934-ben. j elnkvlaszts helyett Hitler kabinetje egy j trvnyt adott ki, amely az elnki s kancellri jogokat sszevonta, s azt a "Vezr s Nemzeti Kancellr" cm alatt Hitlernek adta. Ezt a rendeletet a nci prt szerint 90%-os tbbsggel megszavaztk egy ltszatszavazson. Ezek utn egy addig pldtlan lpssel Hitler elrendelte, hogy a hadsereg minden egyes tagja szemlyes eskt tegyen a szemlye irnti hsgre.


[szerkeszts] Referencik

  • John Keegan: Maszk: a parancsnokls larca: A hadvezri mestersg Nagy Sndortl napjainkig, Aquila kiad Bp., 1998. ISBN 9639073350
  • Ian Kershaw: Hitler 1889–1936: Hybris, Szukits, 2004, ISBN 9639441945, s Hitler 1937–1945: Nemezis, Szukits, 2004, ISBN 9634970591
  • Joachim Fest: Hitler. Der Aufstieg. Der Fhrer (Frankfurt/M_Berlin-Wien, 1978)
  • Ormos Mria: Hitler (Polgr Kk. Bp., 1997.) ISBN 9 789639 002197
  • John Lukacs: A trtnelmi Hitler (Eurpa Kk., 1998. ISBN 963-07-6328-1
  • Miskolczy Ambrus: A Fhrer olvas – Tallzs Hitler knyvtrban (Napvilg Kiad, Bp., 2000.) ISBN 963908254-6
 
Frontok
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mesterlvsz
 
ra
 
Ltogatk
Induls: 2006-12-24
 
Linkek
 
Partraszlls
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.